Stolica: Bukareszt
Waluta: nowy lej rumuński (RON), średni kurs 1 RON= 0,96 PLN
Język: Rumunia

  • 1. Wybór oferty
  • 2. Wybór terminu
  • 3. Dane osobowe
  • 4. Rezerwacja
  • 5. Potwierdzenie
/
Termin: -
Cena od:
PLN / OSOBA

Brak oferty spelniajacej podane kryteria!

PROGRAM WYCIECZKI:

DZIEŃ 1
Wyjazd z Polski wg. rozkładu jazdy, Przejazd przez Słowację i Węgry.

DZIEŃ 2
Przyjazd w godzinach porannych do miejscowości SAPANTA. Unikalny „Wesoły cmentarz” jedna z „katalogowych” wizytówek Rumunii. Jedyny ”wesoły” cmentarz w Europie w ciągu pół wieku zgromadził tyle samo zwolenników ilu przeciwników. Obejrzymy tam także dom-warsztat twórcy „Wesołego Cmentarza”. Przejazd do SIGHETU MARMATIEI, gdzie odwiedzimy „Muzeum Terroru”. Założone w byłym obozie pracy przymusowej instytucja to bez wątpienia unikat nie tylko w skali krajowej ale i w kontekście całej Europy Wschodniej. Vaclav Havel w marmaroskim muzeum zobaczył, obok obozu w Oświęcimiu, najważniejszą inicjatywę pozwalającą zrozumieć traumę totalitaryzmu XX wieku. To jedyne muzeum w Rumunii, które przybliża dzieje rodzimej odmiany komunizmu w szerokim kontekście europejskim: spacer przez poszczególne sale poprowadzi zwiedzającego przez „chronologię terroru”: - od pierwszych lat stalinizmu przez siedmiogrodzką partyzantkę górską kończąc na tzw. złotej epoce i „Czjauszimie” – monumentalnemu projektowi, który zakładał totalną przebudowę rumuńskich miast i wsi. Odwiedzimy także jeden z najlepszych skansenów w Rumunii. Przybliża rozwój marmaroskiej wsi, zgromadzono tu obiekty architektury użytkowej i sakralnej z całego regionu Maramuresz. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd na Bukowinę. Odwiedzimy miejscowość WATRA MOŁDAWICA, gdzie znajduje się monastyr – czyli prawosławny klasztor. Z fundacji księcia Petru Raresza (XVI w.) zachowała się tylko cerkiew. Stanowi jedną z najpiękniejszych cerkwi mołdawskich. Całość (w sposób typowy dla Bukowiny) ma wygląd podobny do statku. Przejazd do SUCZAWY. Nie sposób, będąc na Bukowinie ominąć jego stolicę. Wiele placów, budynków, ulic (nie tylko na Bukowinie ale i w całej Rumunii) nosi imię najwybitniejszego mołdawskiego władcy – Stefana Wielkiego czyli w j. rumuńskim Stefana cel Mare). Nie tylko obecna Rumunia i Mołdowa mogą dziś wiele zawdzięczać ale także Polska. To dzięki niemu – a w zasadzie przez niego powstał krakowski Barbakan, gdyż Jan Olbracht uciekając po nieudanej napaści na Mołdawię, gdy to nie udało mu się zdobyć twierdzy w Suczawie, w obronie przed goniącymi go wojskami Stefana Wielkiego wybudował obronny Barbakan, który dziś jest chyba jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Krakowie. Będąc w Suczawie obejrzymy twierdzę – Zamek Koronny, stamtąd droga przez Park Miejski prowadzi do Monastyru Św. Jana Nowego (patrona Bukowiny), spacer uliczkami Ana Ipătescu, Ștefan cel Mare,będącymi centrum miasta. Odwiedzimy także monastyr ormiański "Zamca", powstały w XV w. jako siedziba biskupa ormiańskiego, składa się z cerkwi św. Auksentego oraz murów obronnych z zabudowaniami (w jednym z budynków znajduje się kaplica św. Grzegorza), w latach 1690-1691 służył jako baza wojsk polskich operujących w Mołdawii. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4
Śniadanie, wykwaterowanie, dziś odwiedzimy kolejne perły wśród bukowińskich monastyrów. VORONET – klasztor został ufundowany przez Stefana Wielkiego pod koniec XV w. Został wpisany na listę UNESCO, dzięki niesamowitym zdobieniom wg kanonu bizantyjskiego, oraz licznym freskom. Jest on uznawany za najpiękniejszy i najcenniejszy zabytek tego typu na Bukowinie. HUMOR – zespół klasztorny rozciąga się w dolinie rzeki Humor, obiekt miał charakter obronny. Pod koniec XVIII w. w trakcie austriackiej kasaty wypędzono stąd mniszki, które powróciły dopiero w 1990 r. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej będąca sercem monastyru została wpisana na listę UNESCO. Tutaj żegnamy się z Bukowiną i powracamy do Maramureszu. Przejazd do BARSANA. W zespole pielgrzymkowym - swoistym panteonie architektury marmaroskiej, jedni widzą rumuńską Częstochowę, inni rumuński Licheń. To jedyny współczesny kompleks architektoniczny wybudowany według reguł starej sztuki marmaroskiej. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie miasteczka BAIA MARE (tłum. Wielka Kopalnia). Tereny te były już eksploatowane górniczo wtedy, kiedy graniczyły z Dacją (rzymską prowincją). Ok. 1400 lat później kopalnie i zwierzchność nad Baia Mare przypadły w udziale rodowi Hunyady jako nagroda za bohaterstwo Jana Hunyadyego w bitwach przeciwko najeźdźcom tureckim. Jan Hunyady ufundował katedrę św. Stefana, z której do dziś przetrwała jedynie Wieża św. Stefana, która pozostaje charakterystyczną budowlą miasta. W 1469 r. król Maciej Korwin nadał miastu prawo do rozwijania swojego systemu murów obronnych i baszt, wzmocnionego głębokimi fosami i palisadami strzegącymi przed najeźdźcami. Dzięki temu Baia Mare stała się imponującą fortecą. Spacer po zabytkowym centrum. Czas wolny i wyjazd w drogę powrotną.

DZIEŃ 6
Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach porannych.

TERMINY WYCIECZKI:
28.04-03.05.2017, 13-18.06.2016, 10-15.08.2017

WAŻNE INFORMACJE:
1. Do poruszania się po krajach należących do strefy Schengen potrzebny jest dokument podróży - dowód osobisty lub paszport. Prosimy pamiętać o paszporcie dla dzieci.
2. Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych oraz innych czynników niezależnych od biura. Pilot nie oprowadza po zwiedzanych obiektach. Ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie.

Cena zawiera:

- Przejazd autokarem / wc, cafe bar, video, klimatyzacja / lub busem /klimatyzacja/;
- Program turystyczny;
- 3 noclegi w hotelach ***;
- 3 śniadania;
- 3 obiadokolacje;
- Opiekę pilota-przewodnika;
- Ubezpieczenie NNW + KL;
- Turystyczny fundusz gwarancyjny
- VAT
- Gwarancję niezmienności ceny

Cena nie zawiera:

Dodatkowe opłaty związane z realizacją programu:
- Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, inne koszty związane z realizacją programu - 30 EUR

Dodatkowe opcje:
- Dopłata do pokoju 1-osobowego - 150 zł
- Dodatkowo płatne napoje do obiadokolacji
- Dopłaty do wyjazdów antenowych z poszczególnych miejscowości

Dodatkowe ubezpieczenia
- Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji - 4,55%
- Ubezpieczenie choroby przewlekłe - 5,94zł/osobę/dzień
MiastoMiejsceDopłata w jedną stronęGodz.
Tel.: +48 728 939 279biuro@abdar.pl